sol menu

 

 

 

thumbs up

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Malta Hakkında, Malta Dil Okulları Hakkında

malta flag
Malta ve Malta Dil Okulları Hakkındamalta

Malta, Sicilya’nın güneyinde yer alan bir adalar ülkesidir ve de Akdeniz’in tam ortasında yer alır. Malta, Gozo ve Comino isimlerinde 3 tane büyük ve 2 tane de küçük adadan oluşur. St. Juliens, Valetta, St. Paul’s Bay denilen popüler şehirler de Malta adası uzerindedir.
Başkenti Valetta’dır ve iki ayrı resmi dili vardır; Maltaca ve İngilizce olmak üzere. Ancak adadaki herkes İngilizceyi bilmekte ve aktif olarak da kullanmaktadır. Malta dili Arapça ve İtalyanca karışımı bir dildir ve adadaki herkes tarafından da bilinmektedir. Ada uçuş mesafesi olarak yaklaşık 3 saat mesafededir ve Türkiye’den yalnızca 1 saat geridedir. Malta’ya uçuşlar yalnızca Pazartesi ve Perşembe günleri AirMalta tarafından yapılmaktadır. İstanbul’da Malta’ya direk uçuş vardır ve havaalanı da oldukça küçük olmakla beraber Malta adasındadır.
Malta’nın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır, ülkeden pek çok millet ve medeniyet geçmiş ve her geçen medeniyet adada tarihi izler bırakmıştır. Adayı Fransızlar ve İngilizler başta olmak üzere pekçok millet işgal etmiştir. Fransızlar 18. Yüzyılın sonunda adayı işgal etmelerine rağmen bu kuşatma 19. Yüzyılda İngiliz filosunun gelmesi ile sona ermiştir. İngiliz filosu yaklaşık 1.5 yüzyıl burada kalmıştır, ancak Malta 1964 yılında özgürlüğünü ilan ederek tüm işgal kuvvetlerini ülkeden atmıştır. Buna rağmen ülkede’deki gibidir ve İngilizce de resmi dillerinden biridir.
İklimi tipik bir Akdeniz iklimidir, ancak bizim Akdeniz bölgesinden alışık olduğumuz Akdeniz iklimine göre çok daha sıcaktır. Yani yaz dönemi orada cok daha erken gelmektedir. Nisan ayında çok rahat denize girilebilmekte ve kışlar da oldukça ılıman geçmektedir. Malta mutfak açısından da Akdeniz öutfağına oldukça benzemektedir. Oraya gitmişken pizza ve makarna yemeden dönmek olmaz. Ayrıca tavşan eti de oldukça meşhur ve fazlaca tüketiliyor. Yani oraya turistik olarak giden ya da dil okuluna giden bir öğrenci asla yemek anlamında zorlanmaz. Bizim fazlaca tükettiğimiz fast food restaurantlarına da sıkça rastlamak mümkün.
Malta’nın gece hayatı da oldukça meşhurdur. Özellikle Paceville bölgesinde fazlaca sayıda bara rastlamak mümkündür. Yani gündüzlerinizi plaj ve su etkinlikleriyle doldururken geceleri de gece hayatında rahatlamanız mümkün. 


MALTA’DAKİ EĞİTİM SİSTEMİ:

Malta’da YÖK tarafından tanınan Malta Üniversitesi ve de pekçok dil okulu vardır. Hatta Malta gelirinin çoğunu dil okuluna gelen öğrencilerden sağlamaktadır. Malta Üniversitesi de bir devlet üniversitesi olduğundan Maltalılar ve AB vatandaşları eğitim için ücret ödemezler. students
Malta eğitim anlamında gerek Türkiye’ye yakın olması gerekse uygun bir ülke olması sebebiyle oldukça tercih edilen bir yerdir. Malta’da bilindiği gibi Malta Üniversitesi vardır ve Malta adası üzerindedir. Üniversite haricinde oldukça fazl dil okulu seçenekleriyle de ülkeye çok fazla öğrenci çekmektedir. 
Üniversite devlet üniversitesi olduğundan Maltalılar ve AB üyesi ülkelerden gelen öğrenciler için bölümler ücretsizdir. Mimarlıktan, Hukuk Fakültesine, Tıp Fakültesinden, Mühendisliklere ve Sanat Fakültesine kadar yaklaşık 11 bölüm bulunmaktadır. Yaklaşık 9.000 öğrencisi bulunmaktadır.
Ülkede çok sayıda İngilizce eğitim veren dil okulları da vardır. Yeşil pasaportlu öğrencilere 90 güne kadar dil okullarında eğitim almak vizesizdir. Gerek yeşil pasaporta sağladığı kolaylık açısından gerekse yakın ve ucuz bir ülke olmasından dolayı aileler tarafında gönül rahatlığıyla tercih edilen bir ülkedir.


NEDEN MALTA’DA EĞİTİM ALMALIYIM?


Malta’da eğitim almanın en büyük avantajlarından biri diğer ülkelerle kıyaslandığında fiyatların daha uygun cıkmasıdır. Fiyatlar € üzerinden hesaplanır. Hem okul fiyatları açısından uygun hem de yaşam masrafları olarak da diğer ülkelere oranla oldukça iyidir. Başka bir avantajı da Türkiye’ye oldukça yakın olmasıdır. Uçuş mesafesiyle yaklaşık 3 saat uzaklıkta olup saat olarak da Türkiye’den 1 saat geridedir.
Ayrıca yeşil pasaportlu kişilere 90 güne kadar vizesizdir. Yani kişi okula kaydını geçip, uçak biletini alıp, hiçbir vize prosedürüne başvurmadan gidebilir. Hatta dil okuluna giden öğrencinin yanında ailesi de birkaç haftalığına Malta’ya tatil amaçlı gidebilir. Oldukça fazla seçenekte otel ve pansiyon bulunmaktadır hatta insanlar ev kiralayıp bile gitmektedirler.
Türkiye’ye çok yakın olması, küçük bir ada olması, fiyatların uygun olması, oldukça güvenli bir yer olması, suç oranının yok denecek kadar az olması, oldukça ılıman bir iklime sahip olması aileler için oldukça mantıklı tercih sebepleri arasındadır.

MALTA DİL OKULU SEÇENEKLERİ:

malta dil okullari
Malta’da çok fazla seçenekte dil okulları mevcuttur. Her bütçeye uygun her tercihe, yaşa uygun dil okulları bulmak mümkündür. Malta küçük bir ülke olduğundan gelir kaynakları da sınırlıdır ve gelirinin çoğunu dil okullarından sağlamaktadır. 
Ülkede en çok tercih edilen okullar arasında EC Dil okulu, ESE Dil Okulu, LAL Dil Okulu, Chamber College, Club Class,Linguatime ve Spraccaffe Dil okulları vardır. 

EC Dil Okulu
 Malta’daki ödüllü okuldur, ISO 9001 kalite ödülü almış, 2011 yılında da en iyi zincir okul ödülünü almayı hak kazanmış bir okuldur. Merkezi Malta’da olmakla birlikte Amerika, İngilitere, Cape Town, Kanada’da da şubeleri bulunan zincir bir okuldur ve de Malta ‘nın merkezi olan St. Juliens’ta bulunmaktadır. Güvenilir akademik kadrosu, karşılıklı iki tane kocaman binası ve sağladığı imkanlar açısından her yıl oldukça fazla öğrenci çekmektedir.

ESE Dil Okulu
 da dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilereev sahipliği yapan Malta’da şubesi olan bir okuldur. Bu okul da gene St. Juliens ta yer almaktadır ve kaliteye oldukça fazla önem veren bir okuldur. Binasına girdiğiniz andan itibaren kalitesini hissettirmektedir. Ayrıca çok seçeneklerde konaklamaları da mevcuttur. Aile yanı konaklaması, yurt konaklamaları, residence konaklamaları ve otel seçenekleriyel çok çeşitli imkanlar sunmaktadır.

LAL Dil Okulu
 da aynen Sliema şehrinde bulunan modern bir binada eğitim veren bir okuldur. Bulunduğu alan olarak da merkeze oldukça yakındır ve sahil şeridinin tam karşısındadır okul. Pekçok konaklama seçeneği sunmaktadır ve konaklamalarının neredeyse hepsi en-suite olup okula yürüme mesafesindedir.

Chamber College Dil Okulu
 da Malta nın Gzira Bölgesinde yer alan kaliteli ve oldukça uygun fiyatlarda eğitim veren bir okuldur. Malta Üniversitesi’ne de oldukça yakın bir konumdadır ve bu da bir tercih sebebi olmaktadır. Öğrenciler kampüsün imkanlarından oldukça düşük paralar ödeyerek faydalanabilirler.

Club CLASS Dil Okulu
 da Malta’nın Swieqi denilen sakin bir bölgesinde eğitim veren bir okuldur. Okulun en belirleyici özelliklerinden biri de konaklamalarla kurs alınan sınıfların aynı yerde olmasıdır. Merkezde olmasa da Paceville bölgesine yürüyerek 10 dakikalık bir uzaklıktadır sadece.
Malta ‘nın başka bir okulu olan Linguatime da gene Sliema’da eğitim veren bir okuldur ve çok çeşitli kurs imkanları sunmaktadır. Spraccaffe Dil Okulu da biraz merkeze uzak olmakla beraber, bir kampüs ortamında eğitim vermektedir. Kampüsün ortasında kocaman bir havuzu vardır ve de konaklamaları dersliklere oldukça yakındır.

MALTA’NIN ŞEHİRLERİ:


Pekçok işgale sahne olduğundan pekçok medeniyet de Malta’da izler bırakmıştır. O sebeple gezip görülecek, ziyaret edilecek turistik yerleri oldukça fazladır. 
St. Juliens denilen şehri tam bir turizm merkezidir ve oldukça hareketli bir şehirdir. Bütün barlar, restaurantlar, alışveriş merkezleri buradadır. Paceville de oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Mdina şehri de oldukça ilginç ve tarihi bir şehirdir. Zamanında yapılan işgallere karşı koymak için tasarlanan birçok kapısı olan bir şehirdir. Şehrin sokakları adeta bir koridor kadar dar ve genelde kıvrılarak ilerler. Bunun sebebi de işgallerde atılan oklar kişilere rastlayana kadar kaçan kişinin hemen köşeyi dönüp izini kaybettirmesi içindir. Şehirde oldukça zengin kişiler yaşar ve nüfusu yaklaşık 400 kişiden oluşur. 
Şehrin başkenti Valetta’da da müzeler, pekçok kilise ve katedraller bulunmaktadır. Ana caddesi aynen İstiklal Caddesi gibi trafiğe kapalıdır ve üzerinde pekçok kilise ve restaurant vardır. Gozo Adası ise oldukça sakin , üzerinde genelde tarım alanlarının bulunduğu Malta’nın dörtte biri büyüklüğünde bir yerdir.

MALTA’DA EĞİTİM SEÇENEKLERİ:
ec malta

Malta’daki çok çeşitli okullarda oldukça fazla kurs seçenekleri mevcuttur. 

Genel İngilizce
 haftada 20 ders saati olan bir programdır ve her seviyeden öğrenciye uygun olan bir programdır. Öğleden sonraki derslere katılmak istemeyen sıkılgan bir yapıya sahip öğrenciler için uygun bir programdır. 

Yoğun İngilizce
 haftada 30 ders saati alınan bir programdır. Hedeflerine çok hızlı bir şekilde ulaşmak isteyen, alacağı seçmeli derslerle de programını zenginleştirmek isteyen kişiler için uygundur. Öğrenciler hem öğretmenleriyle daha fazla iletişim içinde olacaklar hem de İngilizce’ye maksimum şekilde maruz kalacaklar. Ayrıca az zamanda olabildiğince ilerleme katetmek isteyen kişiler için de oldukça uygundur.

İş İngilizcesi
 de yoğun bir şekilde iş diline odaklanmaktadır. Uluslararası ortamlarda işe girmeyi hedefleyen, ihtiyaç duyduğu akıcı bir iş İngilizcesine sahip olmak isteyen öğrencilere uygundur. Bu kursa katılabilmek için minimum orta altı seviyede İngilizce’ye sahip olmak gerekir. 

Birebir İngilizce
 oldukca kısa bir zamanda maksimum gelişmeyi hedefleyen öğrenciler için uygundur. Öğretmenleriniz daha çok sizin eksik noktalarınıza odaklanacak ve esneklik göstereceklerdir. Birebir derslerinizi ayrıca grup kurslarıyla da birleştirme özgürlüğüne sahip olacaksınız. 

Sınavlara hazırlık kursları
 olan Cambridge ESOL, Toefl, Ielts kursları da çoğu okulda mevcut. Bildiğiniz gibi Ielts sınavı pekçok üniversitenin kabul koşullarında yer almaktadır ve siz de minimum orta seviyeden itibaren bu kurslara katilabilirsiniz. Toefl kursuna da aynı şekilde orta –üstü seviyeden katılmak mümkündür. Akademik Yıl da minimum 24 haftadan başlayan programlardır. İngilizce’nin anadil olarak konuşulduğu ülkelerde yaşayarak, kültürü deneyimleyerek öğrenmek isteyenler için uygun bir programdır.

Yaz Okulu programları
; Bu tarz programlar haricinde 18 yaş altı öğrenciler için de çoğu okulda yaz okulları mevcuttur. 13 ve 17 yaş grubunu kapsayan öğrenciler için Klasik Yaz Okulu programı ve de 16- 20 yaş grubunu kapsayan öğrenciler için Freestyle denilen programlar mevcuttur. Freestyle programı isminden de anlaşılacağı gibi gruba çok bağlı kalmak istemeyen, kendisine boş vakit de ayırmak isteyen öğrenciler için oldukça uygun bir programdır. EC Dil okulunda Freestyle programı bulmak mümkündür. Bu programlar en fazla 4 ya da 6 haftaya kadar alınan daha çok İngilizce dersler ve aktivite programlarıyla birleştirilmiş programlardır. Malta aktiviteler anlamında oldukça zengin bir ülke olduğundan yaz okulu programları oldukça zevkli programlardır. Çocuklar bir yandan yabancı dillerini geliştirirken bir yandan da eğlenceli aktivitelerle İngilizcelerini pratik edip, sosyalleşme imkanı da bulacaklardır.

MALTA’DA KONAKLAMA SEÇENEKLERİ:


Aile yanı konaklaması: Maltalı bir ailenin yanında kalarak hem Malta kültürüne hakim olabillirsiniz hem de İngilizcenizi pratik edebilirsiniz. Aile yanı seçenekleri tek kişilik , çift kişilik odalar, banyosu için de olan odalar, banyosu ortak olan odalar olara ayrılır. Aile yanında sabah akşam yemekleri de dahil yarım pansiyon şeklinde konaklayabilirsiniz.
Yurt konaklama seçenekleri: Yurt konaklaması da sosyal ortamın tadını çıkarmak, dünyanın dört bir yanından gelmiş öğrencilerle kültür alışverişi yapmak isteyen öğrenciler için uygun bir seçenek olacaktır. Tek kişilik seçenekten tutun da 4-5 kişilik ortak kullanımlı uygun seçeneklerde odalar da mevcuttur. Banyosu için de odalar ve de paylaşımlı banyosu olan odalar da mevcut. Aile yanındaki gibi yemekler yurtta mevcut değildir. Genelde yurtların ortak mutfakları olur ve isteyen öğrenciler istedikleri yemekleri kendileri yapabilirler.
Residence Konaklamaları: Daha çok konforuna düşkün öğrencilerin tercih edebilecekleri bir konaklama çeşididir. Yurtlara kıyasla daha lüks bir konaklama şeklidir. Tek kişilik çift kişilik oda seçenekleri de mevcuttur.
Otel Konaklamaları: Malta’daki okulların çoğu birçok otelle de anlaşmalıdır. Yani daha çok otelde kalmak isteyen ve de kısa dönem giden, hem ders alıp hem tatilini yapmaya gitmiş öğrenciler tarafından tercih edilen bir konaklama çeşididir. Okulların anlaşmaları olduğundan otellerin normal fiyatlarından çok daha uygun fiyatlarda Malta’daki otellerde de kalabilirsiniz.girl

MALTA’YA GİTMENİN AVANTAJLARI:

  • Öncelikle bir Schengen ülkesi olduğundan, eğer Schengen vizesi alabilirseniz gittiğinizde bütün Schengen ülkelerini gezebilirsiniz
  • 90 güne kadar vizesiz gidebilirsiniz.
  • Eğitim anlamında da yaşam masrafları anlamında da ekonomik bir ülkedir.
  • Bir yandan eğitiminizi alırken bir yandan da mükemmel iklimin ve plajların tadını çıkarabilirsiniz.
  • Çok fazla okul seçeneği olduğundan neredeyse her bütçeye uygun okul bulmak mümkün.
  • Türkiye’ye yalnızca 3 saat uçuş mesafesindedir ve saat farkı olarak yalnızca 1 saat geridedir.

MALTA VİZESİ ŞARTLARI:
Malta vize dosyası hazırlamak her ne kadar zahmetli bir iş olsa da vize verme konusunda çok zor bir ülke değildir. Vizeye başvurduktan sonra yaklaşık 5 gün ile en fazla 2 hafta içerisinde sonuç belli oluyor. Sonuç belli olduktan sonra Konsolosluk bizden öğrencinin uçak biletini alıp fakslamamızı istiyor. Uçak biletini faksladıktan sonra da pasaport elimize ulaşıyor ve öğrenci artık gitmeye hazır oluyor. 

MALTA’DA SOSYAL AKTİVİTE PROGRAMLARI:

Malta oldukça küçük bir ülke olduğundan neredeyse her yeri yürüme mesafesindedir. Çok fazla deniz ve plaj aktivitesi yapabilir, geceleri sınırsız eğlenceye katılıp, boş vakitlerinizde o sayısız kilise, katedral ve tarihi yerleri gezebilirsiniz. Diğer pekçok Schengen ülkesine de oldukça yakın mesafededir. Mesela Sicilya Malta’ya feribotla 50 dakika olup her sabah feribot vardır. Onun haricinde İtalya ‘ya da oldukça yakındır. Çok küçük bir ülke olmasına rağmen bu kadar aktivite sunan tek ülkedir herhalde!


 

 
EC Malta
ESE Malta
Chamber Colege
Clubclass Malta
Sprachecaffe
LAL Malta
Amerika Dil Okulları
Ingiltere Dil Okulları
Kanada Dil Okulları
avustralya dil okulları

facebook

twitter

Google+
maltada dil okulları

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!

 

Copyright © 2021 MaltaDilOkullari.info - 0 312 466 61 00 - 0 212 293 72 30 - 0 212 669 03 00